Afganistan 1979-1989
News Search:
Home · Artykuły · Forum · Download · Linki · Kontakt · Galeria · Szukaj17 Maj 2021 19:18
Rozdzielczośc ekranu
Strona jest dostosowana do rozdzielczości ekranu 1366x768 dla przeglądarki Mozilla Firefox.
Aby zwiększyć lub zmniejszyć czasowo rozdzielczość Twojego ekranu, przy wciśniętym prawym ctrl przekręć rolką myszki i dobierz odpowiednią dla siebie rozdzielczość.
Afganistan 1979-1989
Operacja "MAGISTRALA"
Operacja "Magistrala"

Operacja "MAGISTRALA"

A. KowalczykŻołnierze 9 kompanii
345 gw.spsdes.
Operacja "Magistrala" -
przełom 1987/1988 roku
Latem 1987r. działający w pobliżu granicy z Pakistanem mudżahedini przystąpili do oblegania głównego miasta we wschodniej Paktii, Chostu.
Do jesieni broniąca miasta 25 Dywizja Piechoty i ludność cywilna, były zaopatrywane "mostem powietrznym", lecz po zbliżeniu się partyzantów do miejscowego lotniska, również i ta droga zaopatrzenia została przerwana. Dlatego też dowództwo 40 Armii zdecydowało się na przeprowadzenie operacji mającej na celu odblokowanie oblężonego garnizonu.
Działania mające przynieść przerwanie oblężenia Chostu nazwano operacją „Magistrala". Obok pułku piechoty zmotoryzowanej 108 Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej, pułków -powietrznodesantowego i artylerii 103 Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej - i 56 Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Desantowo- szturmowej, wzięły w niej udział przybyłe z północnego Afganistanu jednostki 201 Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej oraz oddziały 66 Samodzielnej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej sprowadzone z Dżelalabadu i batalion 191 Samodzielnego Pułku Piechoty Zmotoryzowanej z Ghazni.
Siły te wraz z oddziałami saperów, łączności i logistycznymi liczył 18.000 - 20.000 oficerów i żołnierzy.
Ponadto w operacji "Magistrala" wzięły udział wojska rządowe: stacjonująca w Gardezie 12 Dywizja Piechoty, oblężona w Choście 25 Dywizja Piechoty, 7 Dywizja Piechoty przybyła z Mukuru, przysłana z Kabulu 8 Dywizja Piechoty i 37 Brygady Komandosów oraz jednostki operacyjne afgańskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Razem strona radziecko - rządowa liczyła 40.000 - 42.000 oficerów i żołnierzy, którym Dżalalluddin Haqqani mógł przeciwstawić 10.000 dobrze wyszkolonych partyzantów, uzbrojonych w broń przeciwpancerną, rakiety ziemia-ziemia oraz rakiety ziemia-powietrze „Stinger” i "Blowpipe".

Opracowany przez sztabowców radzieckich plan przewidywał wykonanie głównego natarcia z rejonu Gardezu w kierunku wschodnim na bronioną przez mudżahedinów przełęcz Sate Kanduo. przy jednoczesnych atakach z Urgttnu na północ i z Chostu na zachód. Do pierwszych starć między Gardezcm a Sate Kandao doszło 19 listopada.
24 listopada uderzenie w kierunku przełęczy oraz miejscowości Sajed Karam wykonały dwie dywizje afgańskie i 56 Samodzielna Gwardyjska Brygada Szturmowo-Desantowa pułkownika W. Jewniewicza. Silna obrona przeciwnika i rozpoczęcie w Kabulu obrad przez afgańskie Zgromadzenie Narodowe spowodowały, te 28 listopada natarcie zostało wstrzymane. Podczas posiedzenia parlamentu, 30 listopada, prezydent Nadżibullah wezwał wodzów plemienia Dżdran do zaprzestania udzielania pomocy partyzantom i odblokowania w ciągu 20 dni drogi Gardez - Chost. Przez blisko trzy tygodnie nie dochodziło do poważniejszych starć, co strona radziecko - rządowa wykorzystała na przerzucenie do Gardezu posiłków i dostaw broni oraz amunicji; partyzanci rozbudowywali w tym samym czasie stanowiska ogniowe wokół Sate Kandao i drogi łączącej przełęcz z Chostem.
W połowie grudnia przedstawiciele generała lejtnanta B. Gromowa przez trzy dni prowadzili rozmowy ze starszyzną plemienia Dżadran na temat przepuszczeniu do Chostu konwoju z zaopatrzeniem dla 40 000 mieszkańców miasta i żołnierzy 25 Dywizji Piechoty.

Ponieważ rozmowy zakończyły się fiaskiem, 19 grudnia dowództwo radzieckie podjęło decyzję o rozpoczęciu ofensywy. Jeszcze tego samego dnia liczący 900 ludzi oddział komandosów afgańskich wspierany przez 5 czołgów, po ciężkich walkach dotarł na odległość 2 - 3 kilometrów od przełęczy Sate Kandao.
W odpowiedzi partyzanci uderzyli na posterunki rządowe wokół Gardezu. W planach strony radziecko - rządowej » pierwszym etapie natarcia miano zdobyć wzgórza 2714 i 3901, na których mudżahedini zorganizowali punkty kierowania ogniem artyleryjskim. Aby uniknąć niepotrzebnych strat, wieczorem 20 grudnia w pobliżu obu wzniesień zrzucono na spadochronach 30 manekinów, co miało pozorować desant. Przed wysadzeniem "spadochroniarzy" nadano przez radio otwartym tekstem informacje dla jednostek w rejonie Sate Kandao o desancie "pododdziału Iwana Iwanowicza". Działania te odniosły zamierzony skutek. Partyzanci otworzyli ogień w kierunku lądujących "spadochroniarzy", co pozwoliło artylerii i lotnictwu radzieckiemu wykonać celne uderzenia na stanowiska obronne przeciwnika.

Mapka opersacji "Magistrala" - 1987/1988
21 grudnia dokonano silnych nalotów na pozycje mudżahedinów wokół Sate Kandao i Chostu, w których obok samolotów szturmowych Su-25. wzięły udział bombardujące z pułapu 12.000 m samoloty Tu-16 startujące z baz w ZSRR. Po zakończeniu bombardowania do natarcia przeszły jednostki 103 Gwar-dyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej generała majora P. Graczowa, 66 Samodzielnej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej pułkownika J. Starowa, 108 Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej generała majora W. Barynkina i samodzielnego pułku powietrznodesantowego podpułkownika W. Wostrotina, które - po opanowaniu trzech linii obronnych przeciwnika pokonały przełęcz Sate Kandao i zaczęły schodzić do doliny Dżadran.
Jednocześnie na tyłach partyzantów broniących Sate Kandao została wysadzona część 56 Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Desantowo-szturmowej, z zadaniem zablokowania drogi odwrotu w kierunku granicy z Pakistanem. Reszta brygady została przerzucona śmigłowcami pod osłoną nocy do Chostu, aby wspólnie z 25 Dywizją Piechoty uderzyć na wojska posuwają-i e się od strony doliny Dżadran. Wobec zdecydowanej przewagi sił radziecko - rządowych i groźby dostania się w potrzask, Dżalalluddin Haqqani podjął decyzję opuszczenia doliny Dżadran. Sytuację tę wykorzystali Rosjanie, którzy 29 grudniu połączyli się z oddziałami posuwającymi się od strony Chostu.

Po wyparciu mudżahedinów i pozostawieniu w Choście 4000 żołnierzy, liczące 10.000 ludzi oddziały radzieckie zajęły pozycje wzdłuż drogi Gardez - Chost i miały nie dopuścić do ponownego jej zablokowania przez partyzantów Dżalalluddina Haqqaniego.
W dniach 5 -8 stycznia 1988r. do ciężkich walk doszło w rejonie wsi Szurana, natomiast w nocy z 7 na 8 stycznia grupa 41 spadochroniarzy z batalionu kapitana l. Pieszczerskiego odparła w ciągu kilkunastu godzin 13 ataków mudżahedinów na wzgórze 3234.
Do 11 stycznia partyzanci zajęli 16 posterunków ochraniających drogę, a 19 stycznia ponowili ostrzał rakietowy lotniska w Choście.
Ostatnie oddziały radzieckie opuściły tereny na wschód od przełęczy Sate Kandao 22 stycznia, a do 30 stycznia partyzanci opanowali liczącą 90 kilometrów drogę Gardez - Chost.

Zdaniem ekspertów zachodnich podczas operacji "Magistrala" Rosjanie i armia afgańska utraciły 750 zabitych i 1500 rannych, a także 30 czołgów, 10 transporterów opancerzonych, 70 samochodów ciężarowych oraz 15 samolotów i śmigłowców. Według tych samych ocen mudżahedini stracili' od 150 do 300 zabitych i rannych, podczas gdy Rosjanie szacowali liczbę zabitych partyzantów na 1000 - 2000. Duże straty poniosła również ludność cywilna. W wyniku zmasowanych nalotów i ognia artyleryjskiego zniszczone zostały 22 wioski plemienia Dżadran, a 50.000 osób musiało szukać schronienia w pobliskim Pakistanie.

W odróżnieniu od wcześniejszych operacji w Afganistanie, radzieckie środki masowego przekazu szeroko informowały o przebiegu operacji "Magistrala", a w dzienniku telewizyjnym "Wremia" niemal codziennie nadawano reportaże z pola walki oraz wywiady z generałem Gromowem i innymi wyższymi oficerami 40 Armii .

Znajomi i partnerzy
Explosive.pl
us.mil.pl - Wojsko Rosyjskie i ZSRR
rekonstrukcje
strefa militarna
strefa militarna
SRH Siewiernaja
GRH Morpiech
Marskoj piechaciniec- morski piechur
stop_niewypałom
rsva
gazeta afganiec
stowarzyszenie saperów polskich
ghostteam.pl
71BPP

Welcome :)


Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie* Zarejestruj się!
* Zapomniane hasło?
Ostatnio dodane artykuły

NSP-N
NSP-D
Apteczka wz. 85
Apteczka AD
Afganistan a lewica.
Karbowiak o wojnie...
Służymy w morskiej...
Lotnictwo śmigłowco...
Afgańscy "trębacze"...
Pokłosie...
"Szturmowcy" z KGB
"Czarne tulipany"..
Renat Szafikow..
Narada w sztabie...
Łupy zwiadowców...
Mudżahedińscy jeńcy...
Afganistan 1979-1989...
Przekazanie strażnicy...

Kalendarium wojny


Afganistan - 1979
Afganistan - 1980
Afganistan - 1981
Afganistan - 1982
Afganistan - 1983
Afganistan - 1984
Afganistan - 1985
Afganistan - 1986
Afganistan - 1987
Afganistan - 1988
Afganistan - 1989

GRH "Morpiech"

GRH MORPIECH
Морская Пехота
СССР 1963-1991Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 39
Nieaktywowany Użytkownik: 1421
Najnowszy Użytkownik: evg_krivec
FORUM

 Afgancy.fora.pl, Afganistan, Morska Piechota, soviet naval infantry

Afganistan 1979-1989 na YouTube

Jesteśmy także na:Translator


Archiwum strony

 Afganistan, Afghanistan,archiwum