Afganistan 1979-1989
News Search:
Home · Artykuły · Forum · Download · Linki · Kontakt · Galeria · Szukaj28 Wrzesień 2020 09:19
Rozdzielczośc ekranu
Strona jest dostosowana do rozdzielczości ekranu 1366x768 dla przeglądarki Mozilla Firefox.
Aby zwiększyć lub zmniejszyć czasowo rozdzielczość Twojego ekranu, przy wciśniętym prawym ctrl przekręć rolką myszki i dobierz odpowiednią dla siebie rozdzielczość.
Afganistan 1979-1989
Sowiecka opaska uciskowa
Sowiecka opaska uciskowa


Sowiecka opaska uciskowa

 Afganistan opaska uciskowa ZSRR
Sowieckie opaski uciskowe po 1945 roku.
1. Staza gumowa prosta;
2. Gumowa opaska uciskowa wcześniejszego wzoru z mocowaniem na łańcuszek i haczyk;
3. Gumowa opaska uciskowa, model wprowadzony w latach osiemdziesiątych, mocowanie na plastikowe "piny".

(foto: http://dic.academic.ru/dic.nsf/enc_medicine, dostęp:18.01.11)

Opaska uciskowa gumowa zwana także staza (ang. Tourniquet, ros. Жгут кровоостанавливающий) służy do czasowego powstrzymania krwotoku żylnego i tętniczego przy zranieniach, głownie kończyn oraz pomocniczo stosowana jako opaska przy iniekcji dożylnej.

Idea opaski uciskowej zrodziła się w 1873 roku gdy F. Esmarch zaproponował by do powstrzymania krwotoków użyć gumowej rurki z umocowanym na jednym końcu metalowym haczykiem a na drugim z przytwierdzonym łańcuszkiem.
Później B. Langenbek zaproponował by rurkę gumowa zastąpić gumową wstęgą, która dzięki swemu kształtowi skuteczniej tamowała krwotoki.
W czasie drugiej wojny światowej sowiecka opaska uciskowa była wykonana z nierozciągliwej taśmy brezentowej.
Z czasem gdy zaczęto produkować mocne, dobrej jakości gumy odporne na wahania temperatur powrócono w ZSRR do pierwotnej idei Lagenbeka i w tym praktycznie niezmienionym kształcie opaska przetrwała do końca lat 70-tych w służbach medycznych Armii Radzieckiej i służbach cywilnych ZSRR.

Sowiecka gumowa opaska uciskowa to wstęga gumy w kolorze „świńsko” różowym, pomarańczowym, zielonym lub szarym
o długości 125 cm, szerokości 2,5cm i grubości 3-4 mm.
Do końca lat 70-tych mocowanie (na zdjęciu pod nr 2) to metalowy haczyk i łańcuszek. Na początku lat 80-tych uproszczono metodę spinania opaski i zastosowano dwie plastikowe „pluskiewki”, które wpinało się otwory umieszczone na przeciwnym końcu
(na zdjęciu pod nr 3).
Po upadku ZSRR niewiele się zmieniło i nadal podstawowym typem opaski uciskowej jest model z lat 80-tych.
W. Markowski, W. Miliaczenko „Specnaz w Afganistanie” W-wa 2002 str. 26


Teraz kilka moich, i nie tylko, moich uwag dotyczących mitu opaski uciskowej na kolbie akaszy sowieckich żołnierzy z okresu interwencji w Afganistanie 1979-1989

Zacznę od dwóch cytatów z popularnej wśród osób interesujących się tematyką Afganistanu publikacji W. Markowskiego, W. Miliaczenki „Specnaz w Afganistanie”.

„Opatrunek indywidualny z elastycznym bandażem wkładano w ramę kolby AKS-74 i mocowano sznurem gumowym, służącym do zatrzymania krwotoku w przypadku ranienia, dzięki czemu zawsze znajdował się pod ręką.” [W. Markowski, W. Miliaczenko „Specnaz w Afganistanie” W-wa 2002 str. 26]

„We wnętrzu kolby umieszczano często opatrunek indywidualny a następnie owijano kolbę gumowym sznurem zaciskowym z apteczki. Dzięki temu w razie potrzeby materiały opatrunkowe były pod ręka.” [W. Markowski, W. Miliaczenko „Specnaz w Afganistanie” W-wa 2002 str. 47]

Napisano, wydrukowano nie tylko po rosyjsku i poszło w świat jako pewnik i już. Możliwe że w którejś jednostce stacjonującej w Afganistanie dorabiano taką teorie do oplecionych kolb, możliwe ze autorom ktoś tak opowiedział, możliwe że to sobie wymyślili bo nic innego im nie przychodziło do głowy , ale ja się z tym nie zgadzam. Nie przyjmuje tego wytłumaczenia dlatego ze:

    1. Przeglądając kilka tysięcy zdjęć z konfliktu afgańskiego, kolby oplecione opaskami widać na maksymalnie 5 % fotek. Jeżeli trafimy już na takie zdjęcie to w większości przypadków jest to zdjęcie przedstawiające żołnierzy jednostek specjalnych, WDW lub „brudasów’ z odległego garnizonu czy strażnicy, gdzie dyscyplina była czasami rozluźniona. Gros żołnierzy internacjonalistów takich patentów nie stosował a jak już to tylko „dziadkom” przysługiwało prawo „ozdabiania” swego akasza.

    2. Dostępność opaski w czasie konfliktu afgańskiego. Opaska taka była dla zwykłego żołnierza ciężka do zdobycia, bo można ją było znaleźć w apteczce wojskowej znajdującej się w pojazdach, w torbie medycznej saninstruktora lub sanitariusza lub w pakiecie medycznym wz. 1957 i wz. 1986 dla pododdziałów specjalnych. Poza sanitariuszami zwykły „piechociniec” nie wiedział w większości wypadków do czego ona służy, bo mu jej nikt nie pokazywał i nie uczył jak ją zastosować. Z zagubionej, przehandlowanej, skradzionej opaski trzeba było się rozliczyć i jak „starik” był bystry to opaski zorganizował dla kolegów. Łatwiej o staze było w WDW i specnazie gdzie każdy dostawał swój pakiet medyczny na wyposażeniu którego opaska była, Dlatego kolbę oplecioną opaska można częściej (jak nie zawsze) zobaczyć u żołnierzy tych jednostek.

    3. „Materiał opatrunkowy zawsze pod ręka”. To bajka, widział ktoś jak wygląda opatrunek po tygodniu trzymania go w kolbie podczas bojowej operacji. Nie będzie to na pewno sterylny bandaż tylko kupa zakurzonej brudnej , kiedyś białej szmaty, nie nadającej się nawet do podtarcia. Przeprowadziłem kiedyś eksperymenty w którym chciałem sprawdzić czy szybciej będzie wyjąc opaskę z kieszeni „chikoma”, z kieszeni pakietu medycznego czy odwinąć ją z kolby akasza. Pominąłem oczywiście w eksperymencie czynnik szoku, bólu itp... Stwierdzam ze ja najszybciej to wyjąłem opaskę z „chikoma”, później z pakietu a odwiązanie jej z kolby zajęło mi najwięcej czasu. Gdzie tu praktycyzm żołnierski?

Teraz moje spostrzeżenia i teoria dlaczego pakowano opatrunek w kolbę i po co owijano ja opaską uciskowa.

    1. Lans, lans i jeszcze raz lans czyli żołnierska moda. Temat różnych mód i gadżeciarstwa w wojsku – temat rzeka. Różne mody były, są i będą w wojsku. Armia Radziecka nie była wyjątkiem zwłaszcza podczas interwencji w Afganistanie.

    2. Poprzez poszerzenie opatrunkiem i oplotem opaska wąskiej kolby AKS-74 zrobienie sobie specyficznej poduszki podpoliczkowej dla „wzmocnienia” docisku palika do wąskiej ramowej kolby podczas prowadzenia ognia.

Jak jest naprawdę.....

Afganistan. Opatrunek wciśnięty w kolbę AKS-74 i owinięty opaska uciskową Afganistan. AKS-74 z "oplotem" i gumową stopką Afganistan. AK-74 z kolbą dla "lansu" oplecioną opaską uciskową. Afganistan. AKS-74 z "kompletem": guma, opatrunek, opaska no i 2 związane magazynki od RPK-74


Afganistan. Ciekawe zdjęcie, pierwszy z lewej z AKMS-em oplecionym opaską. Afganistan. Można i magazynki łączyć opaską, a i kolbę tez opleciemy Afganistan. "Artysta" kolbę ma z oplotem we wzorek. Sposób zakładania opaski uciskowej wczesnego wzoru przy zranieniu w nogę.
wz. 1959M


Bibliografia:
1. W. Markowski, W. Miliaczenko „Specnaz w Afganistanie” W-wa 2002 ,

Fotografie:
1. własne
2. W. Markowski, W. Miliaczenko „Specnaz w Afganistanie” W-wa 2002
3. http://dic.academic.ru/dic.nsf/enc_medicine, [dostęp:18.01.11]

Opracował: Zbigniew Ziemiński "saperski"

Znajomi i partnerzy
Explosive.pl
us.mil.pl - Wojsko Rosyjskie i ZSRR
rekonstrukcje
strefa militarna
strefa militarna
SRH Siewiernaja
GRH Morpiech
Marskoj piechaciniec- morski piechur
stop_niewypałom
rsva
gazeta afganiec
stowarzyszenie saperów polskich
ghostteam.pl
71BPP

Welcome :)


Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie* Zarejestruj się!
* Zapomniane hasło?
Ostatnio dodane artykuły

NSP-N
NSP-D
Apteczka wz. 85
Apteczka AD
Afganistan a lewica.
Karbowiak o wojnie...
Służymy w morskiej...
Lotnictwo śmigłowco...
Afgańscy "trębacze"...
Pokłosie...
"Szturmowcy" z KGB
"Czarne tulipany"..
Renat Szafikow..
Narada w sztabie...
Łupy zwiadowców...
Mudżahedińscy jeńcy...
Afganistan 1979-1989...
Przekazanie strażnicy...

Kalendarium wojny


Afganistan - 1979
Afganistan - 1980
Afganistan - 1981
Afganistan - 1982
Afganistan - 1983
Afganistan - 1984
Afganistan - 1985
Afganistan - 1986
Afganistan - 1987
Afganistan - 1988
Afganistan - 1989

GRH "Morpiech"

GRH MORPIECH
Морская Пехота
СССР 1963-1991Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 39
Nieaktywowany Użytkownik: 1420
Najnowszy Użytkownik: evg_krivec
FORUM

 Afgancy.fora.pl, Afganistan, Morska Piechota, soviet naval infantry

Afganistan 1979-1989 na YouTube

Jesteśmy także na:Translator


Archiwum strony

 Afganistan, Afghanistan,archiwum