Radziecki brezentowy pokrowiec wz. 1955 na małą łopatkę piechoty –МПЛ 50 (łopatkę ta nazywa się także małą łopatka saperską (МСЛ 50) – chociaż z saperami i wojskami inżynieryjnymi ma ona najmniej wspólnego) został wprowadzony do wyposażenia żołnierzy i sierżantów Armii Radzieckiej oraz marynarzy i sierżantów Marynarki Wojennej (morskiej piechoty) ZSRR rozkazem Ministra Obrony Związku Radzieckiego
nr 120 z 4. sierpnia 1956 roku.
Pokrowiec wz. 1955 zastąpił a właściwie znormalizowała i uporządkowała, różnorodność i ogromną ilość typów, odmian i wzorów pokrowców na łopatki piechoty jakie były używane w czasie II wojny światowej i długo po niej w Armii Czerwonej i Armii Radzieckiej.
Do 1954 roku produkowano i używano około siedmiu rodzajów pokrowców, brezentowych, skórzanych i bawełnianych, w niezliczonej ilości kolorów i sposobów wykonania.
Pokrowce te były przystosowane do kilku używanych wtedy wzorów łopatek piechoty.
Pokrowce sprzed 1955 roku pasowały do łopatek wzorów „carskich” – wz. 15 i wz. 16, dostosowane były także do łopatek sowieckich – wz. 1940 i wz. 1942, oraz do wszelkiej maści „zdobycznych" łopatek piechoty.
Pokrowiec wz. 1955 na łopatkę piechoty nie wiedzieć dlaczego pojawiać zaczął się w jednostkach liniowych i szkolnych Armii Radzieckiej i morskiej piechoty WMF bardzo późno, bo dopiero na początku lat osiemdziesiątych.
Do tego czasu wykorzystywano ogromne zapasy (i zapewne dlatego pokrowiec wz. 1955 trafiał do jednostek po resursie zapasów pokrowców wcześniejszych modeli) pokrowców tzw. modeli wojennych. Wszystkie te „wojenne modele” różniły się od pokrowca wz. 1955 głownie, sposobem wkładania do nich łopatki – w modelach wcześniejszych łopatkę wkładało się do pokrowca zawsze od góry i zmykało, zabezpieczało na kilkanaście sposobów (guzik, pasek, kołek).
W modelu wz. 1955 łopatkę możemy włożyć do pokrowca zawsze tylko od dołu i mocujemy skórzanym lub skóropodobnym paskiem opinając go na oplocie blachy łopatki na drewnianym trzonku.
Każdemu żołnierzowi i sierżantowi piechoty (później piechoty zmotoryzowanej) oraz marynarzowi i sierżantowi batalionu desantowego morskiej piechoty - o ile stanowisko tego wymagało - wydawano brezentowy pokrowiec wz. 1955 razem łopatką piechoty do noszenia tylko z resztą oporządzenia wz. 1955 i 1963.
Pokrowiec wz. 1955 w drużynie piechoty zmotoryzowanej i drużynie batalionu desantowego morskiej piechoty otrzymywali:
* strzelec, strzelec sanitariusz, strzelec radiotelegrafista,
* strzelec wyborowy,
* strzelec i amunicyjny ręcznego karabinu maszynowego,
* strzelec i amunicyjny RPG
Pokrowce wz. 1955 i łopatki piechoty były wydawane także zwiadowcom z batalionów rozpoznawczych zmotoryzowanych i pancernych pułków i dywizji Armii Radzieckiej, oraz żołnierzom batalionów rozpoznawczych morskiej piechoty.
Rodzaje brezentowych pokrowców wz. 1955 na małą łopatkę piechoty jakie były używane w Armii Radzieckiej i WMF do roku 1991 przedstawia tabela poniżej.