Konferencja naukowa "Wojska Radzieckie w Polsce 1944-1993"
Dodane przez saperski dnia 19. luty 2011 10:00

 Wojska radzieckie w Polsce 1944-1993 - konferencja naukowa

Konferencja naukowa
"Wojska radzieckie w Polsce 1944-1993"
Borne Sulinowo 7-9 kwietnia 2011.
Rozszerzona zawartość newsa
Zapomniana rocznica


konferencja naukowa armia Radziecka w Polsce 1944-1993
Dwadzieścia lat temu, 8 kwietnia 1991 roku, od Bornego Sulinowa, rozpoczął się proces wycofywania wojsk radzieckich z Polski. Dzień wcześniej, dowódca Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w Polsce, gen. Wiktor Dubynin, na specjalnie zwołanej dla dziennikarzy krajowych i zagranicznych konferencji, przekazał informację o rozpoczęciu wycofywania wojsk. Wiadomość ta zaskoczyła przedstawicieli polskiego rządu, a najbardziej gen. Zdzisława Ostrowskiego - pełnomocnika rządu ds. pobytu Armii Radzieckiej w Polsce.

W 20. rocznicę tych pamiętnych wydarzeń, na konferencji naukowej „Wojska Radzieckie w Polsce 1944-1993”, która odbędzie się w dniach 7 - 9 kwietnia br. w Bornem Sulinowie, gościć będą ich uczestnicy: gen. Zdzisław Ostrowski, dr Jan Parys – ówczesny Minister Obrony Narodowej oraz Jan Lityński, który reprezentował polski Sejm.

Seminarium dotyczyć będzie kulis i niuansów prowadzonych przez przedstawicieli polskich władz z władzami Związku Radzieckiego i Armią Radziecką negocjacji. Zaciekawienie budzą tematy referatów, które poruszać będą tajemnice PRL-u m.in.: broni atomowej w Polsce i planów ataku Układu Warszawskiego na Europę Zachodnią.
Istotną i ważną rolę w strukturze wojsk radzieckich pełniło Borne Sulinowo. Te małe, niespełna 5-tysięczne miasteczko na Pomorzu Zachodnim, położone koło Szczecinka, w dawnym województwie koszalińskim, było jedną z największych baz wojsk radzieckich w Europie. Spacerując po malowniczych uliczkach Bornego, uwagę przykuwają podobnie wyglądające budynki koszarowe, zadbane place i szczególnie piękna część miasta położona w lesie, nad malowniczym jeziorem Pile. Aż trudno uwierzyć, że nie tak dawno było to miejsce niedostępne dla Polaków. Miejsce, gdzie rozbrzmiewał język rosyjski i przebywało kilkanaście tysięcy żołnierzy, którzy na terenie Polski wypełniali „internacjonalistyczny obowiązek”. Przyległy do miasta rozległy poligon, liczący ponad 18 tysięcy hektarów, porastają już w większości drzewa posadzone ręką polskich leśników.

W tym roku, w czerwcu, miasteczko obchodzić będzie swoje osiemnaste urodziny. Trudno uwierzyć, że te najmłodsze ziemie odzyskane noszą znamię historycznych zmian, jakie wydarzyły się w Polsce. W tym miejscu splata się militarna historia niemieckiego Wehrmachtu, który stacjonował tutaj do 1945 roku, a po którym pozostały solidne budynki koszarowe ze stromymi dachami. Natomiast Rosjanie pozostawili po sobie obiekty z wielkiej płyty z płaskimi dachami. Po żołnierzach dawnego imperium pozostał także cmentarz, na którym ogromne wrażenie sprawia obelisk Iwana Poddubnego - dłoń trzymająca pepeszę uniesioną w niebo. Większość grobów na tym niewielkim cmentarzu to mogiły bardzo młodych ludzi i dzieci. Wiele mogił opatrzonych jest tabliczką „Nieznany”. Po dzień dzisiejszy sprawa osób, które zmarły lub zginęły po wojnie i spoczywają na tym cmentarzu owiana jest tajemnicą. Do dziś nie można odnaleźć wiarygodnych źródeł historycznych wyjaśniających tę zagadkę.
Borne Sulinowo kryje jeszcze wiele tajemnic, które czekają na swoich odkrywców. Mity i legendy czasem nie przystają do faktów, może i tym razem, przy okazji konferencji, uda nam się wyjaśnić tajemnice z nieodległej przeszłości.

Konferencja Naukowa Armia Radziecka w Polsce 1944-1993
Borne Sulinowo 7 - 9 kwietnia 2011 roku