Afganistan 1979-1989
News Search:
Home · Artykuły · Forum · Download · Linki · Kontakt · Galeria · Szukaj12 Lipiec 2020 06:44
Rozdzielczośc ekranu
Strona jest dostosowana do rozdzielczości ekranu 1366x768 dla przeglądarki Mozilla Firefox.
Aby zwiększyć lub zmniejszyć czasowo rozdzielczość Twojego ekranu, przy wciśniętym prawym ctrl przekręć rolką myszki i dobierz odpowiednią dla siebie rozdzielczość.
Afganistan 1979-1989
Konferencja naukowa "Wojska Radzieckie w Polsce 1944-1993"
Newsy
Zapomniana rocznica


konferencja naukowa armia Radziecka w Polsce 1944-1993
Dwadzieścia lat temu, 8 kwietnia 1991 roku, od Bornego Sulinowa, rozpoczął się proces wycofywania wojsk radzieckich z Polski. Dzień wcześniej, dowódca Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w Polsce, gen. Wiktor Dubynin, na specjalnie zwołanej dla dziennikarzy krajowych i zagranicznych konferencji, przekazał informację o rozpoczęciu wycofywania wojsk. Wiadomość ta zaskoczyła przedstawicieli polskiego rządu, a najbardziej gen. Zdzisława Ostrowskiego - pełnomocnika rządu ds. pobytu Armii Radzieckiej w Polsce.

W 20. rocznicę tych pamiętnych wydarzeń, na konferencji naukowej „Wojska Radzieckie w Polsce 1944-1993”, która odbędzie się w dniach 7 - 9 kwietnia br. w Bornem Sulinowie, gościć będą ich uczestnicy: gen. Zdzisław Ostrowski, dr Jan Parys – ówczesny Minister Obrony Narodowej oraz Jan Lityński, który reprezentował polski Sejm.

Seminarium dotyczyć będzie kulis i niuansów prowadzonych przez przedstawicieli polskich władz z władzami Związku Radzieckiego i Armią Radziecką negocjacji. Zaciekawienie budzą tematy referatów, które poruszać będą tajemnice PRL-u m.in.: broni atomowej w Polsce i planów ataku Układu Warszawskiego na Europę Zachodnią.
Istotną i ważną rolę w strukturze wojsk radzieckich pełniło Borne Sulinowo. Te małe, niespełna 5-tysięczne miasteczko na Pomorzu Zachodnim, położone koło Szczecinka, w dawnym województwie koszalińskim, było jedną z największych baz wojsk radzieckich w Europie. Spacerując po malowniczych uliczkach Bornego, uwagę przykuwają podobnie wyglądające budynki koszarowe, zadbane place i szczególnie piękna część miasta położona w lesie, nad malowniczym jeziorem Pile. Aż trudno uwierzyć, że nie tak dawno było to miejsce niedostępne dla Polaków. Miejsce, gdzie rozbrzmiewał język rosyjski i przebywało kilkanaście tysięcy żołnierzy, którzy na terenie Polski wypełniali „internacjonalistyczny obowiązek”. Przyległy do miasta rozległy poligon, liczący ponad 18 tysięcy hektarów, porastają już w większości drzewa posadzone ręką polskich leśników.

W tym roku, w czerwcu, miasteczko obchodzić będzie swoje osiemnaste urodziny. Trudno uwierzyć, że te najmłodsze ziemie odzyskane noszą znamię historycznych zmian, jakie wydarzyły się w Polsce. W tym miejscu splata się militarna historia niemieckiego Wehrmachtu, który stacjonował tutaj do 1945 roku, a po którym pozostały solidne budynki koszarowe ze stromymi dachami. Natomiast Rosjanie pozostawili po sobie obiekty z wielkiej płyty z płaskimi dachami. Po żołnierzach dawnego imperium pozostał także cmentarz, na którym ogromne wrażenie sprawia obelisk Iwana Poddubnego - dłoń trzymająca pepeszę uniesioną w niebo. Większość grobów na tym niewielkim cmentarzu to mogiły bardzo młodych ludzi i dzieci. Wiele mogił opatrzonych jest tabliczką „Nieznany”. Po dzień dzisiejszy sprawa osób, które zmarły lub zginęły po wojnie i spoczywają na tym cmentarzu owiana jest tajemnicą. Do dziś nie można odnaleźć wiarygodnych źródeł historycznych wyjaśniających tę zagadkę.
Borne Sulinowo kryje jeszcze wiele tajemnic, które czekają na swoich odkrywców. Mity i legendy czasem nie przystają do faktów, może i tym razem, przy okazji konferencji, uda nam się wyjaśnić tajemnice z nieodległej przeszłości.

Konferencja Naukowa Armia Radziecka w Polsce 1944-1993
Borne Sulinowo 7 - 9 kwietnia 2011 roku


Znajomi i partnerzy
Explosive.pl
us.mil.pl - Wojsko Rosyjskie i ZSRR
rekonstrukcje
strefa militarna
strefa militarna
SRH Siewiernaja
GRH Morpiech
Marskoj piechaciniec- morski piechur
stop_niewypałom
rsva
gazeta afganiec
stowarzyszenie saperów polskich
ghostteam.pl
71BPP

Welcome :)


Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie* Zarejestruj się!
* Zapomniane hasło?
Ostatnio dodane artykuły

NSP-N
NSP-D
Apteczka wz. 85
Apteczka AD
Afganistan a lewica.
Karbowiak o wojnie...
Służymy w morskiej...
Lotnictwo śmigłowco...
Afgańscy "trębacze"...
Pokłosie...
"Szturmowcy" z KGB
"Czarne tulipany"..
Renat Szafikow..
Narada w sztabie...
Łupy zwiadowców...
Mudżahedińscy jeńcy...
Afganistan 1979-1989...
Przekazanie strażnicy...

Kalendarium wojny


Afganistan - 1979
Afganistan - 1980
Afganistan - 1981
Afganistan - 1982
Afganistan - 1983
Afganistan - 1984
Afganistan - 1985
Afganistan - 1986
Afganistan - 1987
Afganistan - 1988
Afganistan - 1989

GRH "Morpiech"

GRH MORPIECH
Морская Пехота
СССР 1963-1991Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 39
Nieaktywowany Użytkownik: 1420
Najnowszy Użytkownik: evg_krivec
FORUM

 Afgancy.fora.pl, Afganistan, Morska Piechota, soviet naval infantry

Afganistan 1979-1989 na YouTube

Jesteśmy także na:Translator


Archiwum strony

 Afganistan, Afghanistan,archiwum